Prosinec 2009

VOCKAP v Karviné

12. prosince 2009 v 16:55 | estic

Koncert mužského vokálního kvintetu Vockap u příležitosti 10 let fungování střediska Eunika se koná v neděli 13.12. od 15 hod. v evangelickém kostele v Karviné Fryštátě. Srdečně zveme!

Kvintet vznikl v únoru roku 2003. Podařilo se tak uskutečnit plánovaný projekt zakládajících členů skupiny, jenž vycházel z tvorby spirituálů. Kromě spirituálů postupně přibývají do repertoáru kapely i další vokální aranžmá nejrůznějších žánrů.
Více o skupině najdete na jejich webových stránkách.

Bohoslužby o Vánocích 2009 - nabożeństwa Świąt Bożego Narodzenia 2009

9. prosince 2009 v 22:48 | estic |  Oznámení
Srdečně zveme na společná setkání během letošních vánočních svátků:

24. 12. 22:00 Půlnoční bohoslužba - Wigilia
25. 12. 9:00 1. svátek vánoční - Boże Narodzenie
26. 12. 9:00 2. svátek vánoční
27. 12. 9:00 nedělní bohoslužba
16:00 Vánoční večírek sboru - Wigilijka zborowa
31.12. 16:00 Nabożeństwo sylwestrowe
1.1.10 9:00 Nový Rok - Nowy Rok

Życzymy błogosławionego Adwentu i radosnych Świąt Godowych!

Vánoční hra pro děti i dospělé

6. prosince 2009 v 15:06 | estic
Zveme všechny fanoušky pouličního divadla na vánoční komedii "Za hvězdou". Milovníci doby "předtelevizní", kdy si lidé tvořili zábavu sami a v každém městečku se scházely amatérské hudební a divadelní soubory, si pro fanoušky pouličního divadla připravili vánoční komedii "Za hvězdou".
Texty vychází ze starých lidových barokních veršovaných her. Představení je proloženo naživo hranými koledami. Protože jako amatéři si můžeme dovolit experimentovat, hudební styly koled jsou opravdu dost různorodé. Od folku, lidovek, rocku, jazzu až funky. Zveme vás na různá místa a doufáme, že s námi prožijete smích i dojetí, obavy o život malého Ježíše a novou naději, že dobro vždycky porazí zlo.
Zájemci mohou navštívit přímo stránky tohoto představení.


Adventní tvoření 25.11.09 - očima Darči

5. prosince 2009 v 15:51 | Darča |  Komunitní centrum
Je neuvěřitelné, jak čas rychle utíká. Alespoň pro mě. Minulé Vánoce jsem prožívala intenzivně v porodnici a mám pocit, že syn, který se nám v předsilvestrovskou noc narodil, je stále miminko. A už mu bude rok. Proto mě až zarazilo, že tato neděle už bude první adventní. Možná k mému pocitu, že Vánoce jsou ještě daleko, přispívá také nádherné počasí, které, spíše než přicházející zimou, voní jarem. Nicméně striktní přesnost času je neoddiskutovatelná.
Advent je tu, to je prostě fakt. A tak maminky (Magda a Rutka) středečního baby clubu připravily pro nás ostatní maminy parádní kurz výroby adventních věnců. (I když Magda nakonec nepřijela, neboť nemoc skolila všechny její děti. Ale její manžel nezklamal a přivezl plné auto věcí.) Nakoupily korpusy, ostříhaly všemožná křoviska nejen na svých, ale i sousedových zahradách, nasušily ovoce, posbíraly ořechy, šišky a nabídly nám ještě mnohé další roztodivné a nepostradatelné drobnosti.

Bylo krásné pozorovat, jak se všichni těší, že si vlastníma rukama vytvoří něco jedinečného. I když mnohé z nás byly pořádně v rozpacích, zda zvládnou bezpečnou manipulaci s nůžkami na slepici (těmi jsme stříhaly větve) a také s pořádně rozžhavenou a dokonale nabitou lepicí pistolí. K našemu velkému údivu jsme to zvládly. A jaké bylo naše největší překvapení? Nejen, že jsme to zvládly, ale taky se nám to náramně povedlo. Věnce byly opravdu nádherné.
Uvědomily jsme si, že to budou první Vánoce, kdy na našich stolech zapálíme první adventní svíci skutečně první neděli a ne všechny čtyři najednou až těsně před Štědrým dnem.
U nás doma teď voní jehličí, skořice, pomeranč. Raduji se z toho, že i díky tomuto společnému tvoření jsem se mohla na chvíli zastavit a uvědomit si, že je přede mnou ten krásný čas očekávání, který si chci naplno prožít, nepropásnout ho a nezaplácat nedůležitými věcmi a činnostmi.
Poděkování také patří naší milované mamince, která nám po čas našeho kreativního zápalu hlídala rozverné potomky.

Karel Toman - Advent

I chodil anděl boží
v ten dlouhý truchlý advent po Čechách.
Na varhany mu větry hrály,
dveře se před ním samy otvíraly
a provázely ho neviditelné kůry:
Rosu dejte nebesa shůry.

A mluvil anděl boží,
kde vešel v dům: Buď statečný a věř.
A dětem zahořely tváře
radostí, silou z nebeské té záře
a matkám i otcům spadla s prsou můra.
Aleluja, aleluja.

Tak žehnal anděl boží
a sílil mdlé. Buď statečný a věř.
Před osudem a před věčností
je víra a statečnost nejvyšší ctností.
Všem, kdo pevně věří,
vždycky se v dálce spasné jitro šeří.


- a pokud by Vás zajímaly nějaké další fotografie z našeho tvoření, najdete je v galerii Iniciativy Dokořán, stačí si sjet roletkou níže :)